Jak vybrat přípravek proti vypadávání vlasů?

Podpořte růst vlasů.

tiande maska

Průměrně vypadne člověku 100 až 300 vlasů za den. Pokud je to výrazně více, navštivte svého lékaře, abyste vyloučili, že se jedná o příznak nemoci. Jestliže jste po zdravotní stránce v pořádku, jedná se „jen“ o kosmetickou záležitost, pořiďte si přípravek proti vypadávání vlasů a na podporu růstu. Ten by měl odpovídat obtížím, jaké máte. Slabé a lámavé vlasy potřebují něco jiného než ty, které vypadávají i s kořínky.

Na co se zaměřit

Požadavky 

Než se vrhnete na zkoumání jednotlivých typů přípravků a účinných látek, ujasněte si požadavky, jaké na přípravek máte. Zvažte sílu účinnosti, na trhu totiž najdete jak koncentrovaná séra a ampule, které se aplikují v řádech dnů, tak třeba šampony, jež jsou vhodné na dlouhodobé použití. 

Zamyslete se také nad důvodem vypadávání vlasů. Muže trápí vypadávání vlasů více než ženy. Mužské vypadávání vlasů má většinou na svědomí genetika a zvýšená hladina testosteronu a projevuje se kouty, lysinami a plešatěním. Ženy ho řeší především ve spojitosti s porodem, s hormonálními změnami a s vyšším věkem. Ženám vlasy vypadávají a slábnou většinou rovnoměrně po celé hlavě. Muže i ženy může trápit vypadávání vlasů také v důsledku stresu, špatné životosprávy nebo jako příznak nemoci.

Za zvážení stojí také problém, jaký s vlasy aktuálně řešíte. Pokud máte dlouhé vysušené vlasy, které se lámou, ale nevypadávají s kořínky, budete potřebovat přípravek na posílení vlasové struktury. Jestliže vám nadměrně padají vlasy i s kořínky, sáhněte po přípravku na stimulaci růstu vlasů.

Mnohé přípravky jsou také multifunkční a kromě posílení růstu nebo struktury vlasů mohou působit proti nadměrnému maštění nebo třeba proti lupům. 

Typ vlasů 

  • Mastné vlasy jsou typické nadprodukcí mazu, vlasy vypadají zplihle a umaštěně už v den umytí a vyžadují další mytí. Proto jsou k péči o ně vhodné přípravky, které omezují maštění, kupříkladu kopřivový šampon.

  • Normální vlasy jsou ideálem, mastí se přiměřeně, ale i ony vyžadují péči a výživu. Nic nezkazíte hydratačními a vyživujícími přípravky.

  • Suché vlasy mají tendenci se lámat a postrádají lesk, a proto potřebují pravidelnou hydrataci a výživu. Dobrou službu jim poskytnou hydratační masky.

  • Poničené vlasy jsou většinou vysušené, slabé a lámavé a potřebují šetrné regenerační přípravky, které uhladí vlasovou strukturu a zároveň hydratují.

  • Zralé vlasy nejenže ztrácejí pigment, ale jsou jemnější, křehčí a zároveň náchylnější k poškození. Potřebují hydrataci, uhlazení a posílení vlasové struktury.

  • Barvené vlasy jsou oslabené barvením. Pečujte o ně speciální kosmetikou, která se postará nejen o zacelení vlasové struktury, ale i o ochranu a delší výdrž barvy.

Určení 

Přípravky se dělí také podle pohlaví. Přípravky určené jen ženám nebo mužům mají jiný obal, parfemaci, ale i složení a účinné látky. Například kofein je účinným stimulantem růstu vlasů u mužů, kteří bojují s vypadáváním vlasů vlivem nadměrného množství testosteronu. Na trhu najdete ale i unisex přípravky, které se hodí jak pro ženy, tak pro muže.

Objem/množství

Objem, nebo v případě kapslí množství, vybírejte podle toho, jak dlouho plánujete přípravek používat. Předem si zjistěte dobu, po kterou výrobce doporučuje aplikaci přípravku. Pokud se přípravek aplikuje do délek, vezměte v potaz také délku svých vlasů. Velikost balení vybírejte tak, abyste ho stihli spotřebovat dřív, než uplyne datum spotřeby. Velká balení jsou sice ekonomická, ale pokud je nespotřebujete, vlastně nic neušetříte.

Prošlá kosmetika nemusí mít výrobcem deklarované vlastnosti. U neotevřených přípravků kontrolujte maximální dobu spotřeby, kterou najdete na každém obalu. Po otevření se zaměřte na údaj v ikonce „kelímku“. Číslo vám říká, kolik měsíců po otevření přípravek vydrží. Většinou je tam uvedeno 12 M, což značí 12 měsíců.

Cena

Za přípravek proti vypadávání vlasů můžete zaplatit méně než 20 Kč, ale i více než 5 000 Kč. Obrovský cenový rozdíl je způsoben různorodou velikostí balení, značkou, kvalitou použitých surovin a koncentrací účinných látek. Při nákupu se spíše než cenou řiďte recenzemi uživatelů a také vezměte v úvahu účinné látky, jež přípravek obsahuje. 

alpecin liquid

Forma

  • Aktivátor - je koncentrovaný přípravek, který se aplikuje masáží přímo do pokožky a má za úkol podpořit růst vlasů.

  • Tonikum - se většinou aplikuje na denní bázi přímo do pokožky a soustředí se na péči o vlasovou pokožku. Tonika se skládají z rostlinných výtažků. Účinek tonika podporuje také důkladná masáž vlasové pokožky během aplikace.

  • Sérum - je vysoce koncentrovaný přípravek, jež se prodává buď ve formě ampulí, kapslí, nebo malých lahviček s kapátkem. Séra jsou mnohem silnější než jiné přípravky a mají široké využití. Mohou vlasy hloubkově hydratovat, vyhlazovat a omezit jejich vypadávání. Séra se dávkují po malých množstvích buď do délek, nebo přímo na pokožku hlavy. Většinou jsou k dostání ve formě ampulí, kapslí nebo v lahvičkách s pipetou. Některá séra se neoplachují, jiná je potřeba z vlasů vymýt. 

  • Maska - pod označením maska na vlasy se skrývají krémy, které vlasy intenzivně vyživují a podporují jejich regeneraci. Masky se vmasírovávají do šamponem umytých a lehce prosušených vlasů. Masku vmasírujte od středu vlasů a do délek. Na pokožku hlavy přípravek aplikujte jen v případě, že to výrobce doporučuje. 

  • Kúra - obsahuje hodně aktivních látek, k nimž patří například rostlinné oleje, proteiny a vitamíny. Kúry obalují vlasy neviditelnou ochrannou vrstvou. Aplikace kúr se liší, některé jsou bezoplachové, jiné se po uplynutí určité doby smývají.

  • Sprej - spreje na posílení vlasů jsou oblíbené pro své lehké složení, díky kterému nezatěžují vlasy, a používají se na posílení vlasů mezi mytími nebo jako bezoplachová péče po umytí. 

  • Ampule nebo kapsle - obsahují vysoce koncentrované přípravky, a proto jich stačí menší množství. 

Výrobci kosmetiky jsou velice vynalézaví, a tak na trhu najdete i přípravky proti vypadávání vlasů ve formě gelů, pěn, emulzí a olejů. Forma, jakou zvolíte, záleží hlavně na vašich preferencích.

vichy aminexil

Složení a účinné látky

  • Kofein je stimulační látka, která působí na růst vlasů, musí však být podávaný zevně, přímo ke kořínkům vlasů. Kofein se získává z plodů a listů různých rostlin, nejznámější z nich je kávovník, kakaovník nebo čajovník.

  • Taurin je organická kyselina, jež se přirozeně vyskytuje i v lidském těle, má regenerační účinky a podporuje produkci kolagenu. Taurin má stimulační účinky na růst vlasů a zvyšuje počet aktivně rostoucích vlasů.

  • Minoxidil prodlužuje dobu růstu vlasu (anagenní fázi) a používá se k léčbě androgenní alopecie (onemocnění způsobující vypadávání vlasů a ochlupení).

  • Aminexil rovněž prodlužuje dobu růstu vlasu. Zpomaluje tvrdnutí kolagenu a udržuje pružnost folikulu, tkáně, která obaluje vlasový kořínek. 

  • Stemoxydin reaktivuje vlasové folikuly a stimuluje růst vlasů.

  • V přípravcích proti vypadávání vlasů se objevují také přírodní složky, jako jsou výtažky z rostlin a bylin. K nejznámějším patří výtažky z kopřiv, šalvěje lékařské, banánu a bezinky.

  • Biotin je vitamín ze skupiny B (B7), udržuje ve vlasech pigment a zlepšuje jejich strukturu.

  • Aminokyseliny (látky obsažené v potravinách živočišného původu) jsou jednou ze základních složek vitálních vlasů, dodávají jim pevnost, výživu a lesk. Neméně důležité jsou také vitamíny (vitamín C a vitamíny ze skupiny B). 

biohar

Naše rady a tipy

Jak tyto přípravky používat?

Různé typy přípravků se používají různým způsobem. Každý z nich totiž volí jinou taktiku. Například šampony slouží k běžnému mytí vlasů, tinktury je potřeba vmasírovat do pokožky. Některé přípravky se aplikují hned po umytí a nechávají se ve vlasech působit až do dalšího mytí, jiné se po několika minutách smývají. Dobře si proto přečtěte, jak daný přípravek aplikovat a řiďte se tím. V opačném případě byste na své kštici napáchali víc škod než užitku.

Vlasy rostou pomalu. Uvádí se, že za rok poporostou zhruba o 15 cm. V přepočtu je to 0,3 až 0,5 mm za den, což není mnoho. Proto musíte dát přípravkům, které mají zastavit vypadávání vlasů a podpořit růst nových vlasů, čas, a to 1 až 3 měsíce. Po této době na sobě určitě poznáte, zda přípravek zabírá, či nikoli.

Péče o vlasy

Pokud jsou vaše vlasy oslabené, padají a řídnou, zamyslete se také nad svou denní rutinou a péčí o ně. Je možné, že je příliš zatěžujete.

  1. Vlasům nesvědčí, když jsou od rána do večera pod čepicí, kde se zapařují.
  2. Stejně tak jim nevyhovuje celodenní stahování do culíku nebo drdolu. Vlasy jsou tak nadměrně namáhané, a když nejsou v dobré formě, vypadávají.
  3. Nekvalitní kartáče s kuličkami na koncích štětin mohou vlasy vytrhávat. Zkuste si vlasy pročesat kartáčem bez kuliček, a pokud v něm bude viditelně méně vlasů, používejte raději ten.

Růst a kvalitu vlasů můžete podpořit také stravou. Upravte jídelníček a zařaďte do něj potraviny bohaté na bílkoviny, vitamíny a minerály a vyhněte se drastickým redukčním dietám. Nejdůležitější látky, které působí na vlasy, jsou vitamíny C a vitamíny ze skupiny B: biotin, B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantotenová) a vitamín B6 (pyridoxin). Najdete je především ve vnitřnostech, v mléce, vejcích, červeném mase, rybách, celozrnném pečivu, kvasnicích, bramborách, banánech a ořeších. Dopřejte si také masáž hlavy a pohyb. Pravidelně prokrvovaná pokožka lépe vyživuje vlasové folikuly, a podporuje tak kvalitu a růst vlasů.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud ani po uplynutí 3 měsíců od začátku používání vlasových přípravků nezaznamenáte žádné zlepšení nebo jen minimální změny, obraťte se na svého lékaře. Na vině může být i nemoc a právě vypadávání vlasů bývá jedním z příznaků. Další možnou příčinou je nedostatek vitamínů či minerálů v těle. S určením vám pomůže lékař. Chybějící složky pak můžete tělu dodat buď vhodně zvolenou stravou, nebo uměle pomocí doplňků stravy.

V případě, že je vypadávání vlasů náhlé, hodně intenzivní anebo vás trápí další příznaky, obraťte se na svého lékaře ihned, abyste vyloučili závažné onemocnění.